національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Росія

Москва

Пам'ятник Тарасу Шевченку у Москві — роботи українських скульпторів М. Грицюка, Ю. Синькевича, А. Фуженка та архітекторів А. Сницарєва і Ю. Чеканюка був урочисто відкритий у Москві 10 червня 1964 року з ініціативи Микити Хрущова.


Санкт-Петербург

Перший пам'ятник Шевченку в Росії. Автор — Ян Тільберг (латиський скульптор). Пам'ятник встановлений 1 грудня 1918 року, простояв лише вісім років. На п'єдесталі слова:

Великому украинскому поэту-крестьянину

Тарасу Григорьевичу Шевченко

(1814 — 1861 гг.)

Великий русский народ

Другий пам'ятник поету було встановлено 22 грудня 2000 року на розі пр. Левашовського та вул. Ординарної, біля станції метро «Петроградська». Цю триметрову скульптуру у 1993 подарував Санкт-Петербургу канадський скульптор Лео Мол (Леонід Молодожанин). 1995 року (за часів мера Собчака) її вирішено встановити, але через брак коштів не вдалося. Через деякий час, уже за розпорядженням губернатора Яковлева, встановлення пам'ятника перенесли на 1999 рік. Проте відкриття відбулося під час зустрічі лідерів України та Росії у 2000 році. 


Краснодар

Пам’ятник було встановлено в 1980 році. Автор - скульптор Іван Шмагун. Розташований на вул. Шевченка бiля перехрестя зі Ставропольскою.


Орськ

Пам'ятник у місті, де Шевченко перебував на засланні в 1847—48 роках, встановлений на площі, яка носить його ім'я. Установлений у 1959 році, автори — скульптор Л. Писаревський, архітектор М. Габелко.


Шахти

Раніше бюст поета і письменника був встановлений при вході в міський парк. Він був споруджений в 1980-ті р., у 90-ті р. демонтували, а на його місці був побудований фонтан. У 2011 р. ініціативна група шахтинців звернулася в адміністрацію міста з проханням про відновлення бюста. Ідею підтримав мер міста. Всі фінансові питання з приведення в порядок бюста і його установки були вирішені за рахунок депутатів міської Думи, адміністрації і самих шахтинців. У 2012 р. погруддя поета було відновлено, у нього нове місцезнаходження - біля краєзнавчого музею, на вулиці, названій на честь поета.

 


 

 Новосибірськ


У Новосибірську пам'ятник відомому українському поету і художнику Тарасу Шевченку був відкритий 29 вересня 2015 року на перетині вул. Кірова і Шевченка. Ім'я Шевченка пов'язано з Новосибірськом наступним чином: під час Великої Вітчизняної війни евакуйовані з Києва експонати музею Шевченка зберігалися в оперному театрі. Також у місті в художньому музеї знаходиться бюст Шевченка, зроблений з його посмертної маски.

За пам'ятником посадили шевченківську вербу, привезену з Мангишлаку: відросток верби, яку поет посадив, коли був на засланні.